Log In

LAKE PARSIPPANY WEATHER

Board Member History

1934 1935 1936 1937 1938 1939 1940 1941 1942 1943 1944 1940 1941 1942 1943 1944 1950 1951 1952 1953 1954 1955 1956 1957 1958 1959 1960 1961 1962 1963 1964 1965 1966 1967 1968 1969 1970 1971 1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978 1979 1980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989 1990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022
Board of Trustees
President Frank R. McCarthy Frank R. McCarthy Frank R. McCarthy Frank R. McCarthy Frank R. McCarthy George McDougall George McDougall John Doherty John Doherty John Doherty John Doherty George McDougall John Doherty John Doherty John Doherty John Doherty Emil Knab Emil Knab Robert Dimond Edward Woods Richard Yeager Robert Dimond Robert Dimond Louis McKenna Rudolf Pheiffer Vincent Saponar Alfred Walther Alfred Walther Chester Zabrinski Chester Zabrinski Walter Watson Howard Salisbury Howard Salisbury Howard Salisbury Paul Stier Chester Zabrinski Joseph Lever Henry Obarowski Henry Obarowski Henry Obarowski Ken Purzycki Ken Purzycki Ken Purzycki Ken Purzycki Ken Purzycki Steve Kratt Steve Kratt Steve Kratt Steve Kratt Steve Kratt Pat Callaghan/K. Purzycki K. Purzycki Bill Bell Andy Cicala Andy Cicala Andy Cicala Andy Cicala Andy Cicala Al Ferrante Al Ferrante Al Ferrante Brad Muniz Brad Muniz Brad Muniz Bob Mittermaier Bob Mittermaier Bob Mittermaier Bob Mittermaier Bob Mittermaier Bill Sempier Bill Sempier Bill Sempier Bill Sempier Bill Sempier Bill Sempier Bill Sempier Dan O'Connor Dan O'Connor Dan O'Connor Dan O'Connor Bill Sempier Bill Sempier Bill Sempier Pulkit Desai
Vice President William C. Neimand William C. Neimand William C. Neimand William C. Neimand William C. Neimand George West George West John Jansen  Emil Ruegner Gus Loven Gus Loven George West John Jansen  Emil Ruegner Gus Loven Gus Loven E. Sharkey Robert Heaton Edward Woods Edward Kugler William Arnold Louis McKenna Louis McKenna Richard Yeager Joseph Ahern Alfred Walther James Briden Tom Kay William Mac Murray   Dean Gallo Joe Bulgarini Joe Bulgarini Frank Mc Garry John Curtin John Curtin John Curtin John Denick Jim Wenger Al Harbula Al Harbula Bob Herzog Bob Herzog Bob Herzog Bob Herzog Bob Herzog Bob Herzog/K Purzycki Ken Purzycki/B Bell Bill Bell Andy Cicala Al Ferrante Bob Mittermaier Bob Mittermaier Bob Mittermaier Bob Mittermaier Bob Mittermaier Bob Mittermaier Dave Hoyt Dave Hoyt Dave Hoyt Dave Hoyt Dave Hoyt Dan O'Connor Dan O'Connor Dan O'Connor Dan O'Connor Dan O'Connor Dan O'Connor Dan O'Connor Bill Sempier Bill Sempier Bill Sempier Bill Sempier Danny Desai
Treasurer George McDougall George McDougall George McDougall George McDougall George McDougall John Doherty John Doherty Edward Vogel Edward Vogel Edward Vogel Edward Vogel John Doherty Edward Vogel Edward Vogel Edward Vogel Edward Vogel Michael Burman Michael Burman Michael Burman Max Seibert Vincent Saponar Vincent Saponar Vincent Saponar Loraine Dolce Loraine Dolce Wilbur Fox Joan Vilagos Walther Van Treek Walter Van Treek Walter Van Treek Harold Clayton Harold Clayton Harold Clayton Harold Clayton Dorothy Crawley Walter Cain Walter Cain Fred Miller Fred Miller Fred Miller Jim Samuel Ed Maher Ed Maher Ed Maher Ed Maher Ed Maher Ed Maher/Ellen Larsen Ellen Larsen Ellen Larsen Joan Mucerino Bernie Petit Bernie Petit Bernie Petit Mike Zambito Mike Zambito Mike Zambito Mike Zambito Mike Zambito Mike Zambito Mike Zambito Brad Muniz Brad Muniz Barry Borduin Barry Borduin Barry Borduin Barry Borduin Barry Borduin Frank Voltaggio Frank Volyaggio Maureen Crystal Ron Gold Ron Gold Ron Gold Phil Berardo Phil Berardo Phil Berardo Phil Berardo Phil Berardo Phil Berardo Phil Berardo Phil Berardo Phil Berardo Sebastian Ostolaza Sebastian Ostolaza Sebastian Ostolaza Sebastian Ostolaza
Recording Secretary George West George West George West George West George West John Kierman John Kierman John Kierman Charles May Charles May Charles May John Kierman John Kierman Charles May Charles May Charles May Sidney Mc Alpine Sidney Mc Alpine Sidney Mc Alpine Robert Garson Henry Lauridsen Henry Lauridsen Henry Lauridsen William Fagan Edward Broughal Henry Lauridsen Ronald McKenna Walther Van Treek Edith Winter Edith Winter Edith Winter Charles Gerth Dorothy Crawley Dorothy Crawley Dorothy Crawley Mabel Strada Mabel Strada Mabel Strada Rose Lasinski Rose Lasinski Rose Lasinski JoAnn Stankard JoAnn Stankard JoAnn Stankard JoAnn Stankard JoAnn Stankard Carol Stanton Carol Stanton Mary Lou Wilson Rosemarie Lasinski Candy O'Donnel-Browne Dotty Blake Dot Blake Dotty Blake Dotty Blake Dotty Blake Dotty Blake Dotty Blake Dotty Blake Lynn Magnusson Lynn Magnusson Lynn Magnusson Lynn Magnusson Lynn Magnusson Lynn Magnusson Lynn Magnusson Shirley Waller Shirley Waller Shirley Waller Shirley Waller Shirley Waller Shirley Waller Mary Ellen Iradi Mary Ellen Iradi Mary Ellen Iradi Mary Ellen Iradi Mary Ellen Iradi Mary Ellen Iradi Mary Ellen Iradi Mary Ellen Iradi Mary Ellen Iradi Mary Ellen Iradi Marilyn Ammirata-May Marilyn Ammirata Marilyn Ammirata Marilyn Ammirata Marilyn Ammirata Marilyn Ammirata
Financial Secretary Albert Wasko Clarence A. Loehing Clarence A. Loehing Clarence A. Loehing Clarence A. Loehing Michael Egner William Larkin Hans Nielson Ted Mendel Ted Mendel Albert Olsen William Larkin Hans Nielson Ted Mendel Ted Mendel Albert Olsen George West George West George West Alfred Walther Alfred Walther Alfred Walther Alfred Walther Alfred Walther Alfred Walther Ronald McKenna Manfred Walther John Curtin Charles Gerth John Mc Laren Helen Bittner Helen Bittner Helen Bittner Helen Bittner Trudi Eckert Lucretia Gibbons Carol Stanton Carol Stanton Carol Stanton Carol Stanton Carol Stanton Carol Stanton Chris Kaempfer Joan Mucerino Elaine Renna Elaine Renna Bill Martin Bill Martin Bill Martin Bill Martin   Dennis Anderson Dennis Anderson   Chris Grieco Chris Grieco Dan Nazzaro Dan Nazzaro Dan Nazzaro Dan Nazzaro Dan Nazzaro Dan Nazzaro Dan Nazzaro Dan Nazzaro Dan Nazzaro Dan Nazzaro Dan Nazzaro Dan Nazzaro Dan Nazzaro Dan Nazzaro Tarak Bhatt
Directors
District 1 William Brown Walter Van Treek Norman Caron John Hollingsworth John Hollingsworth Carol Dinkowitz Mable Strada Al Blake Al Blake Al Blake Al Blake Al Blake Ken De Witt Ken De Witt Bernie Azarow Bernie Azarow Pat Callaghan Jim Zouvelekis Bernie Azarow Bernie Azarow Bernie Azarow Bernie Azarow Bernie Azarow Ken Grasso Bob Mittermaier Ken Grasso Ken Grasso Lana Louie Lana Louie Lana Louie Lana Louie Lana Louie Lana Louie Lana Louie Lana Louie Lana Louie Rose Dury Rose Dury Rose Dury Rose Dury Rose Dury Rose Dury Rose Dury Rose Dury Rose Dury   Debbie Orme Debbie Orme Debbie Orme Debbie Orme Debbie Orme Brian Kavinski Brian Kavinski Rinam Shah
George P. Johnson Willaim DeCoursey Edward Kulger Alfred Roio Henry Obarowski Eugene Lasinski Robert Wagner Mary Lou Callaghan Mary Lou Callaghan Rich Gawel Sr. Rich Gawel Sr. Bernie Azarow Bernie Azarow Jim Zouvelekis Jim Zouvelekis Jim Zouvelekis Jim Zouvelekis Lana Louie Lana Louie Lana Louie Lana Louie Lana Louie Mike Zambito Mike Zambito Mike Zambito Mike Zambito Bill Sempier Bill Sempier Bill Sempier Bill Sempier Bill Sempier John Bota Joe Palatini Joe Palatini Joe Palatini   Chrissy To Chrissy To Chrissy To
Timothy Mulroy Al Kratt, Seymour Flaster Walter Van Treek Eugene Lasinski Eugene Lasinski Lucretia Gibbons Lucretia Gibbons Al Blake Al Blake Neil O'Donell-Browne Frank Calabrese Frank Calabrese Frank Calabrese Frank Calabrese Frank Calabrese Frank Calabrese Debbie Orme Debbie Orme Jeff Star
District 2 E.P. Fisler Gustave Loven John Dillon Joseph Lever John Denick Al Harbula Al Harbula Al Harbula Al Harbula Steve Kratt Robert Theobald Robert Theobald Al Harbula Jerry Baxter Tom Economy Tom Economy Tom Economy Tom Economy   Dennis Anderson Dennis Anderson Brad Muniz Brad Muniz Bob Yacavino Bob Yacavino Bob Yacavino Bill Waller Bill Waller Bill Waller Bill Waller Bill Waller Bill Waller Bill Waller Bill Waller Bill Waller Pat de la Fuente Pat de la Fuente Pat de la Fuente Pat de la Fuente Pat de la Fuente Pat de la Fuente Pat de la Fuente Pat de la Fuente Pat de la Fuente Pat de la Fuente Diane Ghiradelli Randy Vyscocil
Randy Vyscocil
Louis W. Kahout Al Walthers,George West Richard mende Frank McGarry Kerry Day Barbara Gallico Barbara Gallico Neal O'Donnell Brown Neal O'Donnell Brown Neal O'Donnell Brown Robert Theobald Robert Theobald Debbie Guist Debbie Guist Stan Simms Dave Boom Dave Boom Dave Hoyt Dave Hoyt Bob Yacavino Bob Yacavino Bob Yacavino Pat DeLefuente Pat DeLefuente Pat de la Fuente Pat de la Fuente Pat de la Fuente Darshana Kalawadia Darshana Kalawadia
Fred S. Miller George Ratneo John Wascheck John Denick John Van Luyk Arthur Poquette Arthur Poquette Arthur Poquette Ron Chesnesky Ron Chesnesky Sean Byrne S,Byrne,D. Hoyt Sean Byrne Dan O'Connor Dan O'Connor Colleen Hamilton Casey Palermo
District 3 Milton Gibian Joseph Bolcar Joesph Bolcar David Le Mothe John Moller John Moller David LaMothe Ed Haher Ed Maher      Bob Herzog Floyd Seib Richard Strecko Ed Maher Dave LaMothe Ed Wall Sr Ed Wall Ed Wall Ed Wall Chris Perino Dave Marxen Dave Marxen Tim Nolan Tim Nolan Tim Nolan Tim Nolan Tim Nolan Tim Nolan Tim Nolan Tim Nolan Tim Nolan Tim Nolan Tim Nolan Tim Nolan Tim Nolan Tim Nolan Fred Iradi Lauren Lallu Don Phelps Don Phelps Don Phelps Don Phelps Don Phelps Don Phelps Don Phelps Don Phelps Don Phelps
Clarence A. Loehing Les Shannon Edward Broughal John Curtin Cavid LaMothe David LaMothe Imre Szabo Floyd Seib Richard Streko Richard Streko Ed Maher/ Ed Wall Ted Chletsos Bill Martin Chris Perino Chris Perino Chris Perno Chris Perno Ed Wall Jr Ed Wall Jr Ed Wall Jr Karen Dury Karen Dury Mary Ellen Irardi Mary Ellen Irardi Mary Ellen Irardi Mary Ellen Irardi Mary Ellen Irardi Mary Ellen Irardi Rajinkant Patel
Nils Pearson Dan Bischoff Frank Getman John Curtin Imre Szabo Malcolm Millington Ed Maher Ed Wall Jr Ed Wall Jr     Tony Suprum Tony Suprum Tony Suprum Tony Suprum Tony Suprum
H. Handville Richard Streko
District 4 Anton Huck John Clements John Clement Raymond Dudek Joseph Gehring Andy Cicala Andy Cicala Andy Cicala Andy Cicala Andy Cicala Andy Cicala Andy Cicala Andy Cicala Ken Purzycki Ken Purzycki Ken Purzycki Ken Purzycki Andy Cicala Karen Blunt Andy Cicala Skip Cole Skip Cole Skip Cole Skip Cole Skip Cole Skip Cole Lisa Melindez Mary Purzycki Mary Purzycki Mary Purzycki Mary Purzycki Mary Purzycki Mary Purzycki Mary Purzycki Mary Purzycki Mary Purzycki Mary Purzycki John Januszanis John Januszanis John Januszanis John Januszanis John Januszanis John Januszanis Mary Ann Rodgers Mary Ann Rodgers Mary Ann Rodgers Mary Ann Rodgers Bill Sempier Barbara Allu Barbara Allu Barbara Allu Barbara Allu Jennifer DeStefano
Jennifer DeStefano
James Magnatta Willaim Burch John Harms Joseph Gehring Donald Neubauer     Ken Purzycki Ken Purzycki Andy Cicala Karen Blunt K. Blunt / A. Cicala Karen Blunt Ann Juelis Andy Cicala Dave Maxen Don Dean Al Ferrante Kathy Butgess Kathy Butgess Kathy Butgess       Sebastian Ostolaza Sebastian Ostolaza John Scribbins John Scribbins
John P. Yanko Anthony Natoli Donald Neubauer   Joan Mucerino Mary Lou Wilson Andy Cicala Karen Blunt Ann Juelis Ken Purzycki Mario Fornini Deepa Taylor
Andy Cicala Joan Mucerino Rosemarie Lasinski
District at Large Neal O'Donnell Brown   Rich LiMandri Terry Cozza Al Oldaker Al Oaldaker Dave Marxen Al Ferrante
Membership Chair Pat Callaghan Terry Cozza Terry Cozza Dennis Anderson Dennis Anderson Dennis Anderson Chris Grieco Chris Grieco Loraine Kwasnica Loraine Kwasnica Loraine Kwasnica Loraine Kwasnica Loraine Kwasnica Loraine Kwasnica Loraine Kwasnica Ellen O'Connor Ellen O'Connor Dan Nazzaro Dan Nazzaro Dan Nazzaro Dan Nazzaro Dan Nazzaro Dan Nazzaro Dan Nazzaro Dan Nazzaro Dan Nazzaro Dan Nazzaro Dan Nazzaro Dan Nazzaro Dan Nazzaro Tarak Bhatt
Editor Teresa Knab H. Handville Eugene Newman Eugene Newman Eugene Newman Eugene Newman Eugene Newman Eugene Newman Eugene Newman Eugene Newman Eugene Newman Eugene Newman Eugene Newman Eugene Newman Eugene Newman Eugene Newman Eugene Newman Eugene Newman Eugene Newman Henry Gregory Henry Gregory Henry Gregory Henry Gregory Henry Gregory Henry Gregory Henry Gregory Henry Gregory Henry Gregory Sue Toth Sue Toth Lynn Magnusson Lynn Magnusson Lynn Magnusson Lynn Magnusson Lynn Magnusson Pat de la Fuente Pat de la Fuente Pat de la Fuente Pat de la Fuente Pat de la Fuente Pat de la Fuente Pat de la Fuente Pat de la Fuente Pat de la Fuente Pat de la Fuente Pat de la Fuente Malanie Adubato Malanie Adubato Malanie Adubato Malanie Adubato Malanie Adubato Malanie Adubato Malanie Adubato
Co-editor Diana Giradelli Diana Giradelli Diana Giradelli Diana Giradelli Diana Giradelli Diana Giradelli Diana Giradelli
Advertising Rose Dury Rose Dury Rose Dury Rose Dury Rose Dury Rose Dury Rose Dury Rose Dury Rose Dury Rose Dury Debbie Orme Debbie Orme Debbie Orme Debbie Orme Debbie Orme Jennifer DeStefano Jennifer DeStefano
Superintendant Mike Sharialda Mike Sharialda Mike Sharialda Mike Sharialda Mike Sharialda Mike Sharialda Al Blake Al Blake Al Blake Al Blake Al Blake Al Blake Al Blake Al Blake Al Blake Al Blake       Ed Dorflinger Ed Dorflinger Ed Dorflinger Jim Price Jim Price Jim Price Jim Price Jim Price
Clubhouse Rental Agent Bob Mittermaier Karen Atkins  & Joe Palatini Karen Atkins  & Joe Palatini Karen Atkins  & Joe Palatini Ron Natoli Ron Natoli Mark Adubato Mark Adubato Mark Adubato Judy Krajewski Judy Krajewski Judy Krajewski Judy Krajewski Judy Krajewski
Layout Artist Newa & Views Sue Sylevester Sue Sylevester Sue Marx Elaine Kilcullen Elaine Kilcullen Elaine Kilcullen Kim Shargay Kim Shargay Kim Shargay Kim Shargay Kim Shargay Kim Shargay Kim Shargay Kim Shargay Kim Shargay Kim Shargay Kim Shargay Don Michalowski Don Michalowski Don Michalowski Don Michalowski Don Michalowski Don Michalowski


Lake Parsippany Property Owners Association

P.O. Box 62

Parsippany, NJ 07054